Napisz do nas: biuro@dietanova.org

Jak nie przytyć w podróży?

JAK NIE PRZYTYĆ W PODRÓŻY?

 

Nikt kto wyjeżdża  na urlop, nie chce wrócić z „nadbagażem” w postaci dodatkowych kilogramów. Tym bardziej, jeśli w okresie wiosennym biegałeś i stosowałeś dietę, aby w wakacje lepiej wyglądać. Z pewnością nie chciałbyś zaprzepaścić tego, co już osiągnąłeś.

 

jak nie przytyć -zdjęcie

 

Aby uniknąć przybrania na wadze w czasie wakacyjnych wyjazdów, należy pomyśleć już przed nim, jakie jedzenie będzie dobre dla twojego zdrowia i sylwetki. Warto odpowiednio przygotować się do podróży, planując nie tylko dobrą zabawę, ale też smaczne, zdrowe, pożywne i nie szkodzące figurze posiłki.

Przede wszystkim unikaj fast foodów, które nie służą zdrowiu, a przy tym są bombą kaloryczną. Staraj się jeść posiłki w miejscach, gdzie jedzenie jest świeże (warto zaczerpnąć wcześniej opinii). Zamawiając w restauracji czy barze wybieraj dania z dużą porcją warzyw. Dzięki niej posiłek będzie miał obniżoną wartość kaloryczną.  Zwracaj uwagę na świeże, sezonowe produkty, których jest pod dostatkiem. Próbuj nowych, regionalnych smaków. Ciesz się przy tym wyjazdem, ale nie zapominaj zwrócić uwagę na skład posiłku.

Nie rezygnuj z żadnego posiłku w ciągu dnia. Staraj się jeść o tych samych porach, co zwykle. Dzięki temu metabolizm się nie spowolni.

Jeśli wybierasz się na całodniową wycieczkę, spakuj ze sobą zdrowe przekąski, np. bakalie, batony musli, owoce. Dzięki nim, łatwiej będzie nie ulec pokusie sięgnięcia po lody, słodycze, watę cukrową itp.

Pamiętaj o dostatecznej ilości płynów i odpowiednim nawadnianiu organizmu. Najlepiej sprawdzi się woda niegazowana lub niesłodzone soki owocowe. Pozwoli to cieszyć się dobrym samopoczuciem, gdyż woda oczyszcza ciało oraz odpowiednio rozprowadza składniki odżywcze. Ponadto nawadnia skórę, chroniąc ją przed wysuszaniem i starzeniem. Latem należy szczególnie wziąć to pod uwagę, ponieważ skóra mocniej się poci i jest bardziej narażona na działanie słońca.

Aktywność fizyczna jest podstawą piramidy zdrowego stylu życia. Pozwala cieszyć się zgrabnym i zdrowym ciałem. Dlatego, jeśli masz taką możliwość, staraj się chodzić pieszo. Zafunduj sobie wieczorny spacer lub korzystaj z miejscowych rekreacji: rowerków wodnych, nart, pływania, itp. Dodatkowy ruch pozwoli spalić kalorie i poprawi samopoczucie.

Na zakończenie warto zapoznać się z tabelą, która pokazuje przykłady „wakacyjnych” przekąsek i posiłków, ich zawartość kaloryczną oraz ich bardziej lekkostrawne odpowiedniki.

 

Frytki – porcja 150g – 350 kcal Ziemniaki gotowane – porcja 150g -115 kcal
Filet z kurczaka (panierowany) – porcja  75g – 180 kcal Filet z kurczaka (grillowany) – porcja 75 g – 92 kcal
Lody – gałka o smaku śmietankowym – 86 kcal
Gofry – jeden 240g – 324 kcal
Jabłko – jedno duże 180g – 94 kcal Batonik musli – ok. 100 kcal
Pizza – kawałek  150g – 356 kcal Hamburger – średni 100g – 255 kcal Kurczak z warzywami – porcja 150g – 174 kcal
Kiełbasa z grilla – porcja 100g – 201 kcal
Karkówka z grilla – porcja 60g – 233 kcal
Grillowane warzywa – porcja 200g – 100 kcal
Chipsy – paczka 100g – 540 kcal Wafle ryżowe – paczka 100g – 360 kcal

 

Autor: Agata Krasnodębska