Napisz do nas: biuro@dietanova.org

Kawa

Kawa

Kawa to napój, który towarzyszy nam na co dzień. Dla niektórych obowiązkowy element każdego dnia. Trzeba jednak pamiętać, że picie kawy ma swoje wady i zalety. Spożywanie jej w odpowiednich ilościach nie szkodzi, a wręcz może korzystnie wpływać organizm.

ZALETY:

Dzięki zawartości silnych antyutleniaczy kawa zapobiega odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Dlatego jej picie może chronić przed miażdżycą czy zawałem serca. To antyutleniacze nadają kawie jej charakterystyczny smak i aromat.

Kawa zawiera witaminę PP, która pomaga utrzymać skórę w dobrej kondycji. Ponadto zapewnia prawidłowe funkcjonowanie nerwów i przewodu pokarmowego. Bierze udział w detoksykacji, tzn. oczyszczaniu organizmu z toksyn. Poza tym obniża działania uboczne niektórych leków.

Kofeina, która jest głównym składnikiem kawy, wydłuża odporność na zmęczenie. Ponadto ułatwia oddychanie, przyspiesza metabolizm mięśni i wpływa na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej.

 

WADY:

Mimo wszystkich zalet picia kawy, trzeba mieć świadomość, że przy zbyt częstym i nierozsądnym jej spożywaniu, mogą wystąpić objawy, które są niekorzystne dla zdrowia. Nie powinno się więc przekraczać dziennej dawki, która wynosi 500mg kofeiny (około 3 filiżanek kawy lub 4,93l coca-coli).

Kofeina przyczynia się do utraty z organizmu magnezu, witamin z grupy B oraz wapnia, którego niedobór może prowadzić między innymi do osteoporozy. Sposobem na zminimalizowanie problemu wypłukiwania wapnia jest dodanie do kawy mleka. Skutkuje to wiązaniem wapnia zawartego w mleku, a nie w organizmie. W ten sposób neutralizuje się szkodliwe działanie związków, m. in. szczawianów, których zawartość w kawie jest wysoka.

Kawa powoduje także do nadmierne wydzielanie kwasów żołądkowych. Jest to niebezpieczne dla osób mających problemy z wrzodami żołądka. Objawia się to m. in. niestrawnością po spożyciu napoju.

Kofeina zawarta w kawie pobudza wyższe ośrodki nerwowe. Polega to na zwiększeniu wydzielania dopaminy, noradrenaliny, adrenaliny, acetylocholiny i serotoniny. Może to wywoływać rozkojarzenie, rozdrażnienie, niepokój. Przy nadmiernym spożyciu może być również przyczyną przyspieszonej akcji serca, drażliwości oraz bezsenności. Kofeina działa na układ nerwowy i podnosi ciśnienie, lecz jest to nietrwały efekt.

kawa

CIEKAWOSTKI:

  • Przy przygotowaniu czarnej kawy, zaleca się zalewanie jej wodą o temperaturze 85-90oC. Zalewanie jej wrzątkiem powoduje uwalnianie się szkodliwych dla organizmu substancji.
  • Najlepszym sposobem na przechowywanie kawy jest umieszczenie jej w szczelnie opakowanym pojemniku na dolnej półce lodówki. W ten sposób kawa dłużej zachowa swój smak i zapach.
  • Ciekawym przykładem pozyskiwania kawy jest bardzo rzadka odmiana KOPI LUWAK. Jej ziarna wydobywa się z kału zwierzęcia zwanego łaskun muzang. Następnie przechodzą proces oczyszczania, suszenie i palenia. Dzięki takiemu sposobowi pozyskiwania i produkcji ziaren uzyskuje się nietypowy i doceniany na całym świecie smak. Przy tym jest to jedna z najdroższych kaw.

Amatorzy kawy nie muszą martwić się ani rezygnować z ulubionego napoju. Spożywanie kawy ma pozytywny wpływ na organizm. Należy jedynie pamiętać, że w zbyt dużych ilościach może być szkodliwa.

 

Autor: Małgorzata Loba