Napisz do nas: biuro@dietanova.org

Dieta dziecka a jego zachowanie

Dieta dziecka a jego zachowanie   

Prawidłowo zbilansowana dieta dziecka nie tylko ma wpływ na zdrowie, jego prawidłowy rozwój, funkcjonowanie organizmu oraz zapobieganie rozwojowi chorób cywilizacyjnych, ale, jak się okazuje, również na jego zachowanie.

Nadpobudliwość, rozdrażnienie, agresja, problemy z logicznym myśleniem, koncentracją i skupieniem uwagi mogą być związane z nieprawidłową dietą.

Jakie dokładnie składniki diety mają wpływ na zachowanie i funkcje poznawcze dziecka?

  • Niektóre składniki dodawane do żywności, takie jak: E 102 tartrazyna – syntetyczny żółty barwnik, E 122 azorubina – syntetyczny czerwony barwnik, E 124 czerwień koszenilowa – syntetyczny czerwony barwnik, E 210 kwas benzoesowy i E 211 benzoesan sodu – syntetyczne konserwanty, mogą się wiązać z agresywnymi zachowaniami, nadpobudliwością, zaburzeniami snu u dzieci, itp. Po zaobserwowaniu u dziecka niepokojących objawów, warto przeanalizować jego dietę. Być może jest w niej za dużo żywności wysoko przetworzonej, żywności fast food, sztucznych przypraw, które wzmacniają smak potraw, słodyczy, słonych przekąsek (np. chipsów), ciastek, słodkich napojów gazowanych i niegazowanych czy konserw.
  • Nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) omega-3 to kwasy potrzebne do prawidłowego rozwoju organizmu, przede wszystkim mózgu. Ich niedobór  może przyczyniać się do wielu zaburzeń psychicznych i nieprawidłowego rozwoju układu nerwowego. Badania naukowe wykazują, że odpowiednia ilość tych kwasów wpływa na poprawę koncentracji, procesów myślowych, minimalizuje rozdrażnienie i agresywne zachowania. Aby dostarczyć odpowiedniej ilości kwasów omega-3 należy spożywać 2 porcje ryb w tygodniu. Kwasów z tej grupy dostarczają także orzechy i oleje roślinne, np. rzepakowy.
  • Niedobór składników mineralnych – cynku, żelaza, magnezu może wpływać na zaburzenia w zachowaniu dzieci –  nadpobudliwość, impulsywność, problemy z koncentracją i skupieniem uwagi. Zbyt niski poziom tych składników w diecie wpływa m. in na nieprawidłowy rozwój układu nerwowego i niewłaściwe działanie neurotransmiterów. Może to powodować zaburzenia funkcji poznawczych i zachowań dziecka.
  • Kofeina – jej nadmierne spożycie może prowadzić do problemów ze snem oraz nadpobudliwości, także do obniżonego przepływu krwi w mózgu (hipoperfuzja). Objawami hipoperfuzji są: problemy z koncentracją, spowolnione myślenie, utrzymujący się zły nastrój. Właśnie z tego powodu w diecie dziecka należy unikać zbyt dużych ilości kofeiny. Maksymalna dopuszczalna dawka kofeiny na dzień dla dzieci w wieku 4–6 lat to 45 mg, co odpowiada około 1 kubkowi mocnej czarnej herbaty lub ok. 1,5 puszki „Coca-Coli” czy 3 tabliczkom czekolady. Warto, żeby rodzice zapoznali się, w których produktach występuje kofeina i w jakich ilościach.

Poza składnikami diety wpływającymi na zachowanie i rozwój dziecka, kluczowa jest regularność spożywania posiłków. Jest to ważne, ze względu na zachowanie prawidłowej masy ciała oraz ze względu na zapewnienie stałej i nieprzerwanej dostawy energii do mózgu i mięśni, tak aby organizm funkcjonował prawidłowo przez cały dzień.

Kolejną istotną kwestią w jadłospisie dziecka, o której należy pamiętać, jest śniadanie. Badania naukowe wykazują, że dzieci, które pomijają ten ważny posiłek mają gorsze wyniki m.in. w: rozwiązywaniu zadań logicznych, pamięciowych, a także mają większy problem z koncentracją i są bardziej rozdrażnione.

Prawidłową dietą można zdziałać cuda. I nie mówimy tu o żadnej „diecie cud”, lecz o racjonalnym odżywianiu, które zapewnia prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny dzieci. Żywiąc dziecko według Piramidy Zdrowego Żywienia dostarczymy Mu wszystkich niezbędnych składników, w tym tych, które mają wpływ na zachowanie i funkcje poznawcze. Ponadto czytanie etykiet i zwracanie uwagi na składniki zawarte w produktach przeznaczonych dla dzieci, spowoduje, że nie będziemy wprowadzać niepotrzebnych związków negatywnie wpływających na ich organizm. Dodając do tego regularność i obowiązkowe śniadania mamy wszystkie składowe właściwego modelu żywienia dziecka.

Autor: Natalia Gregorowicz