Polskie superfoods
Cudze chwalicie..
Siemię lniane, czyli nasiona lnu to cenne źródło błonnika o pozytywnym wpływie na prewencję chorób sercowo-naczyniowych i nienasyconych kwasów tłuszczowych, a w szczególności kwasów omega-3, obniżających poziom triglicerydów we krwi oraz o działaniu przeciwzapalnym. Nasiona lnu są również bogate w witaminy z grupy B, witaminę E, selen, magnez oraz żelazo. “Kisiel” przygotowywany z siemienia lnianego działa osłonowo na ściany naszego przewodu pokarmowego i zalecany jest przy jego podrażnieniach. Ostatnio coraz częściej mówi się o właściwościach prozdrowotnych nasion chia. Jednak warto zwrócić uwagę na polski produkt, który z łatwością znajdziemy w każdym sklepie, czy to w postaci nasion czy też oleju. Jest on w bardziej przystępnej cenię niż polecane zagraniczne nasiona, a nie odbiega wartością odżywczą.
Aronia to owoc nazywany antidotum na współczesne choroby cywilizacyjne. Obecnie stosowana w prewencji nadciśnienia tętniczego, miażdżycy oraz nowotworów, a to za sprawą jej właściwości. Jest bogactwem antyoksydantów, takich jak polifenole, witamina C, witamina E i karotenoidy. Dla porównania zawartość polifenoli w 100 gramach owocu aronii to około 2000 mg, a w czarnej porzeczce około 1400 mg. Ten cierpki owoc to także źródło witamin C, E, PP, B2, B9 oraz kwasu foliowego. Do codziennej diety można ją włączyć w postaci suszonych owoców, dżemów, soków lub sosów. Warto wykorzystać liczne właściwości owocu aronii
Rokitnik, czyli krzew ciernisty w Polsce spotykany u wybrzeży Morza Bałtyckiego. Zastosowanie w przemyśle spożywczym oraz kosmetycznym znajdują owoce, liście i pędy rokitnika. roślina, która posiada cenne właściwości lecznicze wyróżnia się duża zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także witaminy rozpuszczalne i nierozpuszczalne w tłuszczach. Szczególnie warto zwrócić uwagę na wysoką zawartość witaminy C w owocach rokitnika, jest ona znacząco wyższa niż w owocach jagodowych (około 900 mg%). substancjami aktywnymi, które znajdziemy w rokitniku są polifenole i karotenoidy odpowiedzialne także za barwę jego owocu. jest również bogactwem takim elementów jak: potas, magnez, wapń i żelazo. coraz częściej zaznacza się jego działanie przeciwnowotworowe, dlatego warto częściej włączać go do diety, np. w postaci domowego dżemu z rokitnika.