Co jeść w podróży?

Autor: Dominika Ambroziak

W ciągu roku, wybieramy się w podróże, których cel może być różny. Wyjeżdżamy na wakacje,  na weekend za miasto w sprawach prywatnych lub służbowych. Pośród wielu rzeczy, które trzeba zabrać ze sobą i zaplanować przed wyjazdem, warto pomyśleć o właściwym odżywianiu. Dlatego dobrze jest zaplanować, jakie produkty spożywcze spakować i jak będą przechowywane. Prowiant powinien składać się z produktów korzystnie wpływających na nasze zdrowie oraz takich, które mają pozytywny wpływ na samopoczucie. Nieodpowiednie posiłki mogą powodować dyskomfort, który może uprzykrzyć podróż.

Przed podróżą warto zaplanować, co chcemy wziąć, w jakiej ilości oraz jakie posiłki zamierzamy jeść. Dzięki przemyślanym zakupom przygotowana żywność będzie w odpowiednich ilościach, co pozwoli uniknąć zbędnego bagażu, marnowania żywności, a przy okazji trochę oszczędzić.

JAKIE PRODUKTY WARTO ZE SOBĄ ZABRAĆ?

  • Kanapki

Dobrym i sprawdzonym sposobem są kanapki. Przy czym należy pamiętać, że „wilgotne” wędliny nie sprawdzą się w upalne dni, ponieważ duża wilgotność produktów i wysoka temperatura sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów. To znaczy, że przygotowane kanapki szybko ulegną zepsuciu. Dobrą alternatywą są plastry pieczonego mięsa, w których zawartość wody jest minimalna. Można również wybrać ser żółty lub jajko na twardo. Dodatkiem do tak przygotowanych kanapek mogą być rzodkiewka bądź sałata.

  • Owoce i warzywa

Warto wziąć ze sobą owoce i warzywa, które wcześniej zostały umyte i osuszone. Odpowiednio zapakowane i zabezpieczone (np. w pojemnikach na żywność) nie zgniotą się w bagażu, ani zbyt szybko nie zepsują. Najlepiej wybrać twarde, bądź takie, które można łatwo obrać owoce (np. jabłka, banany, pomarańcze, mandarynki) i warzywa (np. marchewka, ogórki małosolne, pokrojona w plasterki papryka, pomidorki koktajlowe, rzodkiewki).

  • Orzechy i produkty chrupkie

Orzechy są sycące, składają się z wielu cennych składników odżywczych. Zawierają dużo dobrych tłuszczów. Szczególną uwagę należy zwrócić na kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe). Pozytywnym działaniem tych kwasów jest obniżanie poziomu cholesterolu i działanie przeciwzakrzepowe. Należy również pamiętać, że przy wszystkich dobrych właściwościach orzechów, są one wysokokaloryczne i ciężkostrawne. Spożywanie ich w dużych ilościach nie jest wskazane. Dlatego warto je przed wyjazdem porcjować po ok. 25-30 g.

 

  • Produkty chrupkie

Dla osób, które lubią chrupkie produkty, podczas podróży mogą spożywać np.: mace, wafle ryżowe i suchary. Zdrowym zamiennikiem chipsów są suszone owoce.

  • Woda

Organizm człowieka składa się znacznej części z wody (ok. 70%) i stale jej potrzebuje do właściwego funkcjonowania. Ważne zatem jest odpowiednie nawadnianie (szczególnie w upalne dni, kiedy pocimy się więcej). Najlepsza do tego jest woda niegazowana. Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka to ok. 2 litrów płynów. Odradza się wodę gazowaną oraz inne napoje gazowane (które mogą dodatkowo zawierać dużą ilość cukru), gdyż mogą powodować wzdęcia.

  • Sałatka

Aby uniknąć szybkiej utraty świeżości jedzenia, można przygotowaną w domu lekkostrawną sałatkę i lekki dressing zapakować w oddzielne pojemniki. Połączyć dopiero chwilę przed spożyciem. Sałatki owocowo-warzywne są bogatym źródłem błonnika i witamin, dlatego warto zabrać w podróż taki posiłek.