Podstawowe informacje o wapniu

Autor: Dietanova

Wapń oprócz tego, że jest podstawowym budulcem zębów i kości pełni w organizmie wiele istotnych funkcji m.in. bierze udział w procesie krzepnięcia krwi oraz odpowiada za prawidłową czynność serca. Stężenie wapnia we krwi musi być stałe, a kości są jego magazynem na całe życie. Dlatego warto aby w okresie dzieciństwa i dojrzewania magazyn ten wypełnić po brzegi, czyli dokonać starań aby tkanka kostna ukształtowała się w prawidłowy sposób. Do tego potrzebna jest dieta bogata w wapń. 

Ze względu na gwałtowny wzrost organizmu dzienne zapotrzebowanie na wapń jest największe w grupie dzieci i młodzieży w porównaniu do pozostałych grup populacyjnych.

Według najnowszych krajowych norm żywienia (2017) zapotrzebowanie na wapń dla dzieci w wieku 10-18 lat wynosi 1300 mg, a dla dorosłych mężczyzn i kobiet 1000 mg. Zapotrzebowanie wzrasta po 65. roku życia w przypadku mężczyzn, oraz po 50. w przypadku kobiet. 

Najłatwiej zaspokoić zapotrzebowanie na wapń włączając do diety mleko oraz produkty mleczne, ponieważ stanowią najbogatsze źródło wapnia. Wśród tych produktów najlepiej jest wybierać naturalne przetwory mleczne (jogurt, maślanka, kefir) oraz sery - żółte i białe. 

Wchłanianie wapnia z diety poprawia m.in. laktoza i wit. D. 

Warto jest wybierać napoje mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu (np. mleko 2 % zamiast mleka 3,2%), ale nie beztłuszczowe - 0% lub z dopiskiem „light”. Tłuszcz zawarty w mleku jest nośnikiem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach -jego 2% zawartość jest dobrym kompromisem pomiędzy kalorycznością a dostarczeniem witamin.

 

Tabela 1. Przykłady porcji wybranych produktów mlecznych

ProduktyMiary domowe
MlekoSzklanka (250 g)
JogurtKubeczek (150 g)
Kefir¾ szklanki (200 g)
Ser twarogowy½ kostki (100 g)
Ser podpuszczkowy2 plasterki (30 g)

Dzienne zapotrzebowanie na wapń w diecie dzieci i młodzieży zaspokajają 3-4 porcje mleka
i produktów mlecznych (przykłady porcji – patrz tabela 1).

Cennym źródłem wapnia są także ryby (szczególnie sardynki i szprotki zjadane z ośćmi), orzechy oraz warzywa ciemnozielone (np, jarmuż, szpinak, natka pietruszki).