Polskie superfoods

Autor: Katarzyna Garbacz
W ofercie sklepów ze "zdrową" żywnością znajdziemy wiele zagranicznych produktów, które stają się popularne ze względu na swoje wartości odżywcze. Są stosowane jako panacea na różne dolegliwości, podczas regeneracji organizmu, a także, jako środki w prewencji chorób. To dlatego, że zawierają dużo składników odżywczych (witamin, antyoksydantów) w małej masie produktu. Wśród takich produktów są na przykład nasiona goji,  jagody acai, algi czy komosa ryżowa. Jednak warto pamiętać, że wśród polskich produktów również znajdą się takie, które zasługują na miano „superżywności”. Są bogate w składniki mineralne i koncentrują te, których szczególnie brakuje w naszej diecie, np. wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Są naturalne i nieprzetworzone, a włączenie ich do naszej diety pomaga dostarczyć niezbędne dla organizmu składniki odżywcze. Jakie więc składniki pożywienia możemy zaliczyć jako rodzime superfoods?

Cudze chwalicie..

Siemię lniane, czyli nasiona lnu to cenne źródło błonnika o pozytywnym wpływie na prewencję chorób sercowo-naczyniowych i nienasyconych kwasów tłuszczowych, a w szczególności kwasów omega-3, obniżających poziom triglicerydów we krwi oraz o działaniu przeciwzapalnym. Nasiona lnu są również bogate w witaminy z grupy B, witaminę E, selen, magnez oraz żelazo. “Kisiel” przygotowywany z siemienia lnianego działa osłonowo na ściany naszego przewodu pokarmowego i zalecany jest przy jego podrażnieniach. Ostatnio coraz częściej mówi się o właściwościach prozdrowotnych nasion chia. Jednak warto zwrócić uwagę na polski produkt, który z łatwością znajdziemy w każdym sklepie, czy to w postaci nasion czy też oleju. Jest on w bardziej przystępnej cenię niż polecane zagraniczne nasiona, a nie odbiega wartością odżywczą.

Aronia to owoc nazywany antidotum na współczesne choroby cywilizacyjne. Obecnie stosowana w prewencji nadciśnienia tętniczego, miażdżycy oraz nowotworów, a to za sprawą jej właściwości. Jest bogactwem antyoksydantów, takich jak polifenole, witamina C, witamina E i karotenoidy. Dla porównania zawartość polifenoli w 100 gramach owocu aronii to około 2000 mg, a w czarnej porzeczce około 1400 mg. Ten cierpki owoc to także źródło witamin C, E, PP, B2, B9 oraz kwasu foliowego. Do codziennej diety można ją włączyć w postaci suszonych owoców, dżemów, soków lub sosów. Warto wykorzystać liczne właściwości owocu aronii

Rokitnik, czyli krzew ciernisty w Polsce spotykany u wybrzeży Morza Bałtyckiego. Zastosowanie w przemyśle spożywczym oraz kosmetycznym znajdują owoce, liście i pędy rokitnika. roślina, która posiada cenne właściwości lecznicze wyróżnia się duża zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także witaminy rozpuszczalne i nierozpuszczalne w tłuszczach. Szczególnie warto zwrócić uwagę na wysoką zawartość witaminy C w owocach rokitnika, jest ona znacząco wyższa niż w owocach jagodowych (około 900 mg%). substancjami aktywnymi, które znajdziemy w rokitniku są polifenole i karotenoidy odpowiedzialne także za barwę jego owocu. jest również bogactwem takim elementów jak: potas, magnez, wapń i żelazo. coraz częściej zaznacza się jego działanie przeciwnowotworowe, dlatego warto częściej włączać go do diety, np. w postaci domowego dżemu z rokitnika.